Ptačí budky na Liberecku

Napsal Felgr Pavel Dne . Kategorie Ochrana ptáků

Ptačí budkySoučasné - převážně smrkové - lesy se vyznačují velkým nedostatkem dutin vhodných ke hnízdění ptáků. Proto se Lesy ČR a.s. rozhodla podpořit druhovou pestrost ptáků ve svých lesích pomocí vyvěšování ptačích budek sloužících ke hnízdění zejména pěvců, šplhavců a sov.

Po dohodě s Českým svazem ochránců přírody vznikl projekt "Ptačí budky na Liberecku", ve kterém Lesy ČR a.s. zajišťují budky a členové ČSOP je vyvěšují a následně se o ně starají.

Postavte ptačí budku

Napsal Felgr Pavel Dne . Kategorie Ochrana ptáků

Ptačí budkyVyvěšováni ptačích budek je jednou z nejstarších ochranářských činností. Ani dnes neztratily ptačí budky nic ze svého významu, spíše naopak.

S ubýváním přirozených hnízdních dutin činností člověka se zvyšuje potřeba jejich nahrazení budkami. Pokud chcete pomoci ptáčkům, najdete zde návod na stavbu ptačí budky. Také se dozvíte, na co je potřeba pamatovat, než se do stavby pustíte.

Čím ptáčky přes zimu přikrmovat

Napsal Felgr Pavel Dne . Kategorie Ochrana ptáků

Krmení pro ptákyDlouhodobě nízké teploty zvyšují nároky na termoregulaci. Čím je ptačí tělo menší, tím rychleji ztrácí teplo, a proto potřebuje více energie, aby dokázalo udržet stálou teplotu.

Získávání potravy navíc přes zimu komplikuje sněhová pokrývka, zmrzlá půda a krátká délka dne, během něhož ji mohou ptáci shánět. Pro přežití dlouhé a mrazivé noci je nutné vytvořit si dostatečné tukové zásoby.